پرسش مستقیم از دکتر رحمانی

اگر این برش در قسمت تحتانی شکم  یعنی زیر ناف قرار داشته باشد، معمولاً در حین ابدومینوپلاستی از بین می‌رود.  قسمت بالای ناف شکم پوست الاستیته ببیشتری دارد و كیفیت بهتری داردواین پوست در نهایت پوست تمام شکم را تشکیل میدهد  وخطوط موجدار زیر ناف برداشته می شود ولی یک خط جراحی باقی خواهد ماند.

در اکثر بيمارانی که کانديد عمل آبدومينوپلاستی باشند،مي توان ليپو آبدومينوپلاستی را انجام داد.

بله، مي توان ليپوساکشن پشت يا کمر را همراه با ليپو آبدومينوپلاستی در يک جلسه انجام داد.

به افراد توصیه میشود زمانی اقدام به عمل ابدومینوپلاستی مراجعه کنند که قصد بارداری ندارند. اولا بخاطر دوختن لایه های شکم بارداری سخت میشود.ثانیا بارداری نتیجه عمل ابدو را به هم میریزد وفرد مجددا باید جراحی شود. بنابراین توصیه بر این است که زمانی اقدام به عمل کنید که تصمیم به بارداری مجدد نداشته باشید.

اصولا نمیتوان برای همه افراد مدت نقاهت یکسان مشخص کرد.معمولا ظرف یک تا دوهفته بعد از عمل میتوان فعالیت های عادی را انجام داد.

شکم بند به جمع شدن پوست و کاهش درد وتورم کمک میکند.توصیه میشود تا4هفته شکم بند استفاده کنید وبعد از آن از گن استفاده کنید.

هزینه لیپوماتیک در مراکز مختلف متفاوت است.هزینه معمول تابع شخص جراح، مرکز جراحی که میخواهید درآن جراحی شوید، تعداد ناحیه ای که نیاز به لیپوماتیک دارید، حجم چربی و…است.شروع هزینه از7تومان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره مطب تماس بگیرید.

افراد پس از یک تا دو روز می‌توانند تلوزیون تماشا کنند. بعد از 5 تا 7 روز بخیه‌ها برداشته شده در این مدت بخیه‌ها جوش خورده و فرد می‌تواند فعالیت شغلی خود را آغاز کنند. باید سعی کنید 3 الی 4 هفته چشم را از باد شدید، آفتاب، گردو غبار با کمک عینک و کرم ضد آفتاد مخصوص دور چشم محافظت کنند. در این مدت باید از فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین پرهیز کرد.

معمولاً 3 تا 6 ماه محل برش پلک به شکل صورتی رنگ باقی می‌ماند  و پس از این مدت به شکل یک خط ظریف سفید رنگ و کم کم محو می‌شود. اگر پلک پایین پوست اضافه نداشته باشد و فقط تخلیه چربی باشد هیچ برشی و بخیه‌ای نخواهد خورد و آثاری از عمل در آن دیده نمی‌شود.

جراح فقط پوست و چربی اضافه را بر می‌ دارد و کاری با چشم فرد ندارد. این عمل هیچ تأثیر در بینایی افراد ندارد.

این عمل جراحی هم با بی حسی و هم با بیهوشی کامل انجام می‌شود. اما ترجیح جراحان این است که فرد در خواب عمیق و بیهوشی باشد.

هر چند عمل پلک کم عارضه است اما در بعضی افراد ممکن است با تورم، خون مردگی و باقی ماندن جای اسکار، باز ماندن چشم و تورم همراه باشد.

هزینه این جراحی با توجه به نوع جراح، میزان رفع افتادگی و پف پلک در افراد مختلف متفاوت است. حتی ممکن است هزینه عمل دو بیمار در یک کلنیک باهم فرق داشته باشد. اما به‌طور معمول هزینه این عمل بین 4 تا 5 میلیون تومان است.

در واقع این روش ترکیبی از لیفت سینه و افزایش حجم سینه است که برای اصلاح افتادگی و بزرگ کردن سینه انجام می‌شود.

در صورتی که تحرک و ورزش زیادی را انجام می‌دهید ممکن است بافت پروتز سریع‌تر دچار فرسودگی و سایش شود. لازم است به مدت 10 تا 15 سال پس از عمل هر سال به پزشک مربوطه مراجعه کرده و سونوگرافی انجام دهید.

در صورتی که تحرک و ورزش زیادی را انجام می‌دهید ممکن است بافت پروتز سریع‌تر دچار فرسودگی و سایش شود. لازم است به مدت 10 تا 15 سال پس از عمل هر سال به پزشک مربوطه مراجعه کرده و سونوگرافی انجام دهید.

عدم مصرف سیگار از زمان سه هفته قبل از عمل

عدم استفاده از بعصی داروهای ضد انعقاد خون

انجام کامل آزمایش‌های قبل از عمل

انجام سونوگرافی و ماموگرافی به‌طور کامل

حداقل 8 ساعت ناشتا بودن پیش از عمل

انجام نوار قلب برای بیماران بالای 40 سال

شروع پیاده روی سبک از روز بعد از عمل

هنگام استراحت سر بالاتر از بدن قرار بگیرد.

دو تا سه روز بعد از عمل با شامپو بچه حمام کنید.

تا سه هفته از فعالیت‌های شدید بدنی و زناشویی بپرهیزید.

سعی کنید از دست‌های خود بعد از عمل در جهت‌های مختلف استفاده کنید.

هزینه لیپوماتیک در مراکز مختلف متفاوت است.هزینه معمول تابع شخص جراح، مرکز جراحی که میخواهید درآن جراحی شوید، تعداد ناحیه ای که نیاز به لیپوماتیک دارید، حجم چربی و…است.شروع هزینه از7تومان است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره مطب تماس بگیرید.

قسمت شکم کمر

باسن

قفسه سینه

داخل زانوها

لگن

پهلوها

خط گردن

و قسمت پایین چانه ران ها (بیرون و داخل ران ها) بازوها

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

اگر تخلیه چربی با بی حس کننده موضعی انجام گرفته ، بیمار سریع می تواند به رژیم غذایی خود بازگردد. برای جلوگیری از اتلاف آب بدن ، آب، آب میوه یا نوشیدنی های غیر الکلی بنوشد. به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی نباید نوشیدنی های الکلی مصرف نماید.

فعالیت فیزیکی بعد از لیپوماتیک

چند ساعت اول بعد از جراحی بیمار بایداستراحت مطلق نماید .

18 ساعت رانندگی نکند.

در صورت تمایل در روز تخلیه چربی ، پیاده روی کوتاهی داشته باشد.

اگر پوست در ناحیه شکم بیش از حد شل باشد بیمار باید 3 الی 5 روز از نشستن 90 درجه خودداری کند زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می شود پس بیمار برای جلوگیری از این امر در این مدت باید بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن تکیه دهد.

روز بعد از لیپوماتیک بیمار می تواند فعالیت های فیزیکی روزانه خود را آغاز کند و 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش یا فعالیت فیزیکی خود بازگردد اما بهتر است انجام ورزش با شدت کمتری باشد.

هرچه تحرک بیمار در روزهای اول بیشتر باشد تخلیه مایعات بهتر صورت می گیرد.

مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار باید بریدگی ها را تمیز نگه دارد یعنی پس از شستن دستها پوست محل تخلیه چربی را ماساژ دهد و سپس بریدگی ها را به آرامی با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کند و محل برش را دوباره پانسمان نماید اما اگر از محل برش به مدت 24 ساعت مایعی خارج نشود، به پانسمان کردن و استفاده از پد احتیاج نیست. پس از گذشت 48 ساعت از عمل یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می شود.

 

مصرف داروها و آنتی بیوتیک

پزشک به مدت یک هفته برای پوشش باکتری های گرم مثبت و گرم منفی آنتی بیوتیک تجویز می کند و بیمار باید پس از مشاهده نشانه ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده با پزشک تماس بگیرد.

با دو روش تزریق چربی و پروتز سلیکونی می‌توان باسن را برجسته و خوش فرم کرد. با روش تزریق چربی می‌توان باسن را بزرگتر و خوش فرم تر کرد که به آن گلوتوپلاستی نیز می‌گویند.  مقدار چربی که به باسن منتقل می‌شود به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • با سن گردو کوچک کمتر از 400 سی سی
 • باسن بزرگ برزیلی بین 401 تا 600 سی سی
 • خیلی بزرگ بیش از 601 سی سی

در این روش بیمار می‌تواند پس از مختصری استراحت، طی مدت کوتاهی فعالیت خود را  شروع کند.

این روش در حال حاضر بسیار مورد استقبال قرار گرفته  و یک پروسه غیر تهاجمی پس از بیماری همچون سرطان سینه است که جایگزین کاشت و پروتز است که ممکن است پس از مدتی پروتز دچار مشکل شود. در این روش سلول‌های بنیادی که از بافت چربی به‌دست می‌آید مجدد به بدن فرد منتقل می‌شود. این روش در بیماران با بی حسی موضعی و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. در این  روش هیچ جای زخم جدیدی برجای نمی‌گذارد و بیمار احساس می‌کند یک سینه طبیعی دارد. انتقال چربی به سینه به شکلی دقیق و با استفاده روش میکرو انجام شده که از هر جایی که چربی اضافه دارد آن را به‌دست می‌آورند و به سینه تزریق می‌شود.

این روش خوشبختانه عوارض جانبی کمی دارد و بدون مشکل خاصی انجام می‌شود. اما به‌طور کلی ممکن است در بین بعضی از افراد بعضی از عوارض زیر بروز کند:

 • جای زخم، عفونت
 • واکنش نا مطلوب بی حسی
 • هماتوم یا سروما (تجمع مایع یا خون در زیر پوست که باید تخلیه شود)
 • جای زخم
 • واکنش‌های حساسیتی
 • کاهش آویزان شدگی مازاد پوست بازو که از زیر بغل تا آرنج به سمت پایین ایجاد شده است
 • ایجاد تغییر در شکل بازو با صاف کردن پوست و چروک ها.
 • ایجاد ظاهری جوان برای بازو.
 • صاف نگه داشتن و کشیدن بافت های زمینه بازو.
 • برطرف کردن چربی های موضعی که بصورت توده در بازو ذخیره شده اند.

تغییرات وزن، افزایش سن و خصوصیات ژنتیکی و ارثی می تواند سبب افتادگی پوست بازو و ایجاد ظاهر آویزان در پوست بازو شود که این مشکل از طریق ورزش اصلاح نخواهد شد و دلیل آن این است که ورزش نمی تواند بافت زمینه ضعیف شده را اصلاح کند و نمی تواند خاصیت ارتجاعی را به آن برگرداند.

    به اندازه کافی  استراحت داشته باشید و یک روز بعد از عمل پیاده روی را شروع کنید و از پرداختن به فعالیت های سنگین خودداری نمایید و تا جای ممکن فعالیت های قسمت بازو را کمتر کنید تا بهبودی سریع تر صورت گیرد.

پوشیدن گن های پس از عمل لیپوماتیک بسیار ضروری است و توصیه می شود که بیمار به مدت دوهفته از گن بازو لیپوماتیک استفاده کند.

دارو هایی را که پزشک تجویز نموده را به طور منظم و طبق دستور استفاده نمایید.

بعد از عمل لیپوماتیک بازو تورم  و کبودی ها طبیعی بوده و بعد از مدتی از بین خواهد رفت.

مصرف نمک و غذاهای چرب را در رژیم غذایی خود به حداقل ممکن برسانید.

فهرست